Yrittäjyyden teemaryhmän tarkoitus

 

Teemaryhmän tarkoituksena on lisätä liiketoimintamahdollisuuksia maaseudulla, edistää ihmisten kykyä tarttua niihin ja poistaa esteitä liiketoimintamahdollisuuksien hyödyntämisessä.

 

Teemaryhmän tarkoituksena on parantaa julkisen kehittämisrahoituksen vaikuttavuutta. Teemaryhmä verkostoi kehittäjiä ja lisää yhteistyötä eri kehittäjätahojen välillä.

 

Teemaryhmä ehdottaa uusia keinoja nykyisen maaseudun yritystoiminnan vahvistamiseksi ja kehittämistoimenpiteiden kokoamiseksi.

 

Teemaryhmän  toimeksianto on 2010 - 2012. Teemaryhmän päärahoittaja on maa- ja metsätalousministeriö.


Uusyrityskeskusten kautta alkuun yli 8300 yritystä

Uusyrityskeskusten kautta alkuun yli 8 300 yritystä – vilkkain vuosi koko 20-vuotisen historian aikana Vuonna 2010 perustettiin Uusyrityskeskusten avulla yhteensä 8313 uutta yritystä. Vuoteen 2009 verrattuna kasvua oli 6 prosenttia.” Uusien yritysten määrä nousi ennätyslukemiin yli 20 -vuotisen uusyrityskeskustoimintamme aikana , ” toteaa Suomen Uusyrityskeskukset ry:n toimitusjohtaja Pia Backman.

Uusyrityskeskusten kautta alkuun yli 8 300 yritystä –  vilkkain vuosi koko 20-vuotisen historian aikana

 

Vuonna 2010 perustettiin Uusyrityskeskusten avulla yhteensä 8313 uutta yritystä. Vuoteen 2009 verrattuna

kasvua oli 6 prosenttia.” Uusien yritysten määrä nousi ennätyslukemiin yli 20 -vuotisen uusyrityskeskustoimintamme

aikana , ” toteaa Suomen Uusyrityskeskukset ry:n toimitusjohtaja Pia Backman.

 

Asiakaskäyntejä oli Uusyrityskeskuksissa ja asiantuntijoiden luona yli 52 300 kertaa. Uusien asiakkaiden määrä

nousi  19 600 asiakkaaseen. Asiakaskäynnit kasvoivat edelleen 7 % edellisvuoteen verrattuna. Starttiraha- ja

jatkostarttirahalausuntoja annettiin 8039 kappaletta eli 12 % enemmän kuin vuonna 2009.  Finnveran rahoituslausuntoja

asiakkaiden ideoista annettiin yhteensä 1652. Eniten uusia yrityksiä perustettiin palvelualalle. Toiseksi suosituin oli

kauppa ja kolmantena teollisuus.

 

Työttömien osuus asiakkaista oli 25 % asiakkaista. Uusyrityskeskusten asiakkailla 19 prosentilla

on yliopistotason koulutus. Yrittäjäehdokkaista suurin osa ikäjakaumaltaan kuuluu ryhmään 25-39 vuotta.

Nuoria alle 25 vuotiaita asiakkaita oli 10 %. Naisten osuus asiakkaista oli 47 %.

 

Suomessa on 31 Uusyrityskeskusta ja niillä on yli 80 palvelupistettä. Verkosto toimii yli 200 kunnan alueella.

Neuvonta on ISO 9001/2000 laatusertifioitu, joka takaa hyvän yritysneuvonnan laadun ympäri Suomea.

Verkostossa työskentelee 156 toimihenkilöä. Verkoston taustatukena on 1300 asiantuntijaa, yli 1000 yritystä ja 270 yhteisöä.

 

Uusyrityskeskusten neuvonnan kautta syntyneet yritykset ovat keskimääräistä selvästi elinvoimaisempia, sillä

kahden vuoden kuluttua perustamisesta 90 prosenttia yrityksistä on vielä toiminnassa ja viiden vuoden kuluttua 80 prosenttia.

Merkittävintä on se, että vain alle 4 prosenttia aloittaneista yrittäjistä lopettaa toimintansa konkurssin vuoksi viiden ensimmäisen vuoden kuluessa.

 

Lisätietoja:

Alueelliset tiedot: www.uusyrityskeskus.fi , yhteystiedot eri uusyrityskeskuksiin

Pia Backman, toimitusjohtaja , pia.backman@uusyrityskeskus.fi puh. 050-5482896

Pekka Tsupari, hallituksen puheenjohtaja ,pekka.tsupari@avainlippu.fi,  puh 040 570 2021


Palaa otsikoihin



Hae sivustolta

Palaute

Poutapilvi web design Oy