Yhteystiedot

Yhteyshenkilöt

Maaseutupolitiikan viranhaltijat maa- ja metsätalousministeriössä

  • Husberg, Antonia

    Maaseutuylitarkastaja, kansallinen maaseutupolitiikka vt. pääsihteerin tehtävät, viestintä sekä tutkimus- ja kehittämistoiminta

    Sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@gov.fi
    Puhelinnumero: +358 (0)295 16 2033

    Maaseutuparlamentti 2021 -tapahtuman tuottaja.

Maaseutupolitiikan verkostojen erityisasiantuntijat

  • Kattilakoski, Mari

    Erityisasiantuntija, maaseutututkija / Itä-Suomen yliopisto, Karjalan tutkimuslaitos

    Sähköpostiosoite: mari.kattilakoski@uef.fi
    Puhelinnumero: 050 449 4896
  • Lukkari, Tarja

    Erityisasiantuntija / Kajaanin ammattikorkeakoulu

    Sähköpostiosoite: tarja.lukkari@kamk.fi
    Puhelinnumero: 0400 372 082

    Harvaan asuttu maaseutu, kylien kehittäminen, kunta-kylä -yhteistyö, yhteisöllinen kehittäminen.

  • Harilahti-Juola, Virpi

    Erityisasiantuntija, kehittämispäällikkö / Maaseudun Sivistysliitto

    Sähköpostiosoite: virpi.harilahti.juola@msl.fi
    Puhelinnumero: 040 678 1968

    Virpi vastaa MSL:ssa kuntayhteistyön ja osallisuusteeman kehittämisestä valtakunnallisesti. Tässä kehittämistyössä haetaan aktiivisesti erilaisia kumppanuuden muotoja ja tapoja, joiden kautta maaseudulla asuvien ihmisten hyvinvointia voidaan tukea ja lisätä ihmisten osallisuutta omassa lähiyhteisössään.

  • Kervinen, Kaisa

    Erityisasiantuntija, yhteisökehittäjä / Maaseudun Sivistysliitto

    Sähköpostiosoite: kaisa.kervinen@msl.fi
    Puhelinnumero: 045 322 8098
  • Kahila, Petri

    Vastuullinen johtaja, tutkimusjohtaja / Itä-Suomen yliopisto

    Sähköpostiosoite: petri.kahila@uef.fi
    Puhelinnumero: 050 411 8445
  • Backlund, Nora

    Erityisasiantuntija, projektipäällikkö / Hållbarhetsveckan

    Sähköpostiosoite: nora.backlund@slf.fi
    Puhelinnumero: 044 079 7079
  • Wahlsten, Camilla

    Erityisasiantuntija, verksamhetsledare / Finlands svenska 4H

    Sähköpostiosoite: camilla.wahlsten@fs4h.fi
  • Rutanen, Juha

    Erityisasiantuntija, projektipäällikkö / Helsingin yliopiston Ruralia-instituutti

    Sähköpostiosoite: juha.rutanen@helsinki.fi
    Puhelinnumero: +358 (0)40 573 7568

    Luontoyrittäjyys, Green Care, luonnontuoteala ja luonnonvarat.

  • Töyli, Päivi

    Erityisasiantuntija, projektipäällikkö / Turun yliopiston Brahea-keskus

    Sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@utu.fi
    Puhelinnumero: +358 (0)40 189 1929

    Maaseudun kehittäminen, maaseutu- ja ruokayrittäjyys, lähiruoka

  • Talvitie, Heli

    Erityisasiantuntija, kansainvälisyyskoordinaattori / Leader Aisapari

    Sähköpostiosoite: etunimi.sukunimi@aisapari.net
    Puhelinnumero: +358 (0)44 238 2014
  • Siirilä, Heli

    Erityisasiantuntija, projektipäällikkö / Vaasan yliopiston tutkimusalusta InnoLab

    Sähköpostiosoite: heli.siirila@uwasa.fi
  • Hakala, Outi

    Erityisasiantuntija, tohtorikoulutettava / Helsingin yliopiston Ruralia-instituutti

    Sähköpostiosoite: outi.hakala@helsinki.fi
  • Kujala, Susanna

    Erityisasiantuntija, tohtorikoulutettava / Helsingin yliopiston Ruralia-instituutti

    Sähköpostiosoite: susanna.kujala@helsinki.fi
  • Peura, Pekka

    Erityisasiantuntija, Senior Advisor / Vaasan yliopisto

    Sähköpostiosoite: pekka.peura@uwasa.fi

Otamme mielellämme vastaan ajankohtaisia ja tärkeitä maaseutupoliittisiin aiheisiin liittyviä blogikirjoituksia. Halutessasi kirjoittaa blogin, laitathan viestin osoitteeseen maaseutupolitiikka@mmm.fi. Blogikirjoituksiin liittyvät tarkemmat ohjeet löydät täältä (pdf).