Ii ja Maaseutuparlamentti kutsuvat ravistelemaan ajatuksia maaseutujen tulevaisuuksista
Maaseutuparlamentti 2027 kokoontuu Iihin 7.–9.10.2027 teemalla ”Rakkautta ja ravistelua – puhetta maaseuduista maailman muutoksessa”. Tapahtuma on moniääninen ja avoin kaikille yhteiskunnallisesta keskustelusta ja maaseutujen kehittämisestä kiinnostuneille ihmisille ja toimijoille.
Maaseutuparlamentin 2027 pääkeskustelut, työpajat ja opintoretket tulevat avaamaan ja konkretisoimaan elävän maaseudun merkitystä Suomen lumovoimalle, kilpailukyvylle ja kokonaisturvallisuudelle.
– Maaseutuparlamentti 2027 haastaa katsomaan Suomea uusin silmin. Tarvitsemme sekä rakkautta maaseutuja kohtaan että rohkeutta ravistella vanhoja ajattelu- ja toimintatapoja. Maaseutualueiden toimivuus on kansallisesti merkittävä asia. Maaseudut uudistuvat, ja niiden tulevaisuudesta on käytävä avointa, moniäänistä ja ratkaisuhakuista keskustelua, sanoo maaseutupolitiikan neuvoston puheenjohtaja, maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah.
Tapahtuma järjestetään neljättä kertaa valtakunnallisena avoimena tilaisuutena, ja se on osa Suomen 110-v juhlavuotta. Ensimmäinen valtakunnallinen Maaseutuparlamentti järjestettiin vuonna 2017 Leppävirralla, jonka jälkeen vuorossa olivat Kurikka vuonna 2021 ja Nurmes vuonna 2024.
Vuoden 2027 Maaseutuparlamentin pääjärjestäjinä toimivat maaseutupolitiikan neuvosto, maa- ja metsätalousministeriö, Ruokaviraston maaseutuverkostoyksikkö, Iin kunta ja Oulun Seudun Leader ry.
– Totta puhuen Ii on aivan täydellinen paikka Suomen suurimmalle ideafestivaalille. Meillä on monipuolinen ja kehittyvä maaseutu, johon aktiiviset, arvokkaat kylät antavat oman iiläisen suuntansa. Olemme pitkään ja johdonmukaisesti tehneet kestävyyteen, puhtaaseen energiaan sekä luontosuhteeseen liittyvää kehitystyötä, jolle rikas kulttuurielämämme antaa lisän, josta kannattaa tulla ammentamaan hyvässä porukassa tulevaisuuden maaseudun ideoita, toteaa Marjukka Manninen, Iin kunnanjohtaja.
Maaseutuparlamentti toteutetaan kumppanuudessa paikallisten, alueellisten ja valtakunnallisten toimijoiden kanssa.
– Mukana toteutuksessa on ollut 40:stä yli 70:een toimijaa, kertoo Antonia Husberg ja toteaa, että maaseudun kehittämisen ja maaseutupolitiikan kentällä tapahtuu nyt Suomessa ja EU:ssa niin paljon, että moniäänistä ja kansainvälistäkin keskustelua on odotettavissa. Husberg toimii maaseutupolitiikan neuvoston pääsihteerinä ja neuvottelevana virkamiehenä maa- ja metsätalousministeriössä.
Maaseutuparlamentin 2027 kumppanihaku on avattu. Jokainen taho, joka haluaa olla mukana rakentamassa maaseudun ja koko Suomen lumovoimaa, kilpailukykyä ja kokonaisturvallisuutta kutsutaan mukaan jättämään oma ehdotuksensa tapahtuman nettilomakkeella, joka löytyy tapahtuman nettisivuilta maaseutuparlamentti.fi.
Lisätietoa:
Antonia Husberg, maaseutupolitiikan pääsihteeri, neuvotteleva virkamies, maa- ja metsätalousministeriö, p. +358 (0)29 516 2033, etunimi.sukunimi@gov.fi
Marjukka Manninen, kunnanjohtaja, Iin kunta, p. +358 (0)50 390 0066, etunumi.sukunimi@ii.fi